Bolavé klouby a jak na ně

Bolesti kloubů

Zamrazí vás již při pohledu na ohebnou postavu na obrázku? Pak nastraště oči, tento článek je právě pro vás.muž-v-kanceláři-má-bolest-v-koleně

“Strašně mě bolí koleno, pokaždé když se mění počasí tak mě v něm strašně píchá…” 

Někoho bolí kolena, jiného kyčle, dalšího zase kotníky, ale třeba i lokty, klouby na prstech a zápěstích. Bolestmi kloubů trpí

obrovská část populace v ČR, některé zdroje uvádí že až 80 %. 

Bohužel je to jev, který většinu lidí provází již od mládí a v průběhu let se to zhoršuje, v nejčastějších případech se projeví nemoci jako artroźa, revmatoidní artritida, osteoporóza či bechtěrevova nemoc. U všech výše zmíněných chorob postižení trpí obrovskými bolestmi, někteří občasně jiní stále. Velkou komplikací je také zhoršená pohyblivost.

Příčiny bolestí kloubů

Kloubní obtíže mohou mít velké množství příčin. Někdy jde o nadměrné fyzické přetěžování jindy můžou bolesti nastat po úrazech

či onemocněních kloubů. Nejčastěji však příčinou je zánět, který se nazývá artritida. Ve chvíli kdy dojde k degeneraci klouby mluvíme o artróze. Mnoho lidí trápí tyto bolesti při změnách počasí, při virózách a chřipkách.

Nejčastějším řešením bohužel bývá, že je lidem s bolestmi předepsán lék, který působí protizánětlivě a zároveň má analgetické účinky. Takové léky sice zaberou a zbaví vás bolesti, ale nikdy nevyřeší příčinu. Tedy jde jen o odkládání bolesti na později, kdy se může stát, že již nebude možné jiné řešení než operativní.

 

 Léčbapohyb-prospívá-kloubům
 • magnetoterapie
 • masáže
 • elektroterapie
 • protahovací cviky
 • redukce hmotnosti
 • v nejhorších stádiích nemoci kloubní náhrada
 
Prevence
 • pohyb
 • zdravý životní styl
 • kloubní výživa
 • dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin
 • příjem vitaminu D
 • příjem kolagenu
 • příjem hořčíku
 • příjem glukosaminu, chondroitinu
 • příjem vitamínu C 
 • prevence obezity
 • otužování
 • masáže
 • dostatečný pitný režim (působí též protizánětlivě)
 • dostatečný spánek
 • správný jídelníček- vynechat potraviny podporující zánětlivost - rafinované cukry, obiloviny a potraviny s vysokým glykemickým indexem dále pak jídlo z fastfoodu, maso a mléčné výrobky, které mohou být ošetřeny antibiotiky, vakcínami a dezinfekcemi. Naopak zařadit potraviny, které mají opačný účinek - zelenina, ryby, bylinky, potraviny s nízkým glykemickým indexem jako jsou například: okurka, limetka, citron, pórek, chřest a další.

Dnes bychom vám chtěli poskytnou trochu jiný náhled na bolesti kloubů a to z pohledu psychosomatiky. 

“Psychosomatika jako pojem má svůj původ ve starověké řečtině a to z dvou slov psyché- duše a soma- tělo. Její úlohou je zkoumat vztah mezi těmito dvěma slovy a to hlavně z vlivu psychických funkcí a pochodů organismu.”                                                                                                                                           Jan Poněšický

Vybrali jsme pouze pár příkladů, které s námi nejvíce rezonovali. Však každý si musí pohledat ve svých vlastním emocích a pocitech, aby našel ten pravý psychický důvod proč asi zrovna jemu se děje to co se děje. Na internetu najdete velké množství stránek s výkladem psychosomatiky. Nebojte se pustit do pátrání příčiny svých bolestí, snáz se jich potom dovedete zbavit. 

Zánět

Příčina: Výraz vnitřního boje za sebe za svojí pravdu, za svoji osobu, za své přesvědčení.

Řešení: Přestaňte bojovat, přijměte, že i druzí mohou mít pravdu. Dovolte si přijmout chování druhých jako svoji školu svůj trénink, berte je jako své učitelé. Zpružněte své myšlení, změňte svůj postoj a zánět zmizí.

Klouby

Příčina: Pocity neopětované lásky, přílišná kritika(od druhých, ale i vůči druhým), častý smutek, pocity samoty, odmítání. Klouby představují změnu životního směru, kterým jsem se vydali také vyjadřují snadnost pohybu (v životních směrech a cílech). V pozadí každého zánětu kloubu stojí obrovská nespokojenost s někým nebo něčím v našem životě.

Řešení: Nebojte se změnit zajeté postoje, myšlení a vaše vyjeté koleje. Přijměte, že můžete dokázat snadno a hladce plynout se všemi změnami, které vám život přináší, že vždy si vyberete ten nejlepší směr pro vás. Važte si sebe sama. Vydejte se na cestu poznání sebehodnoty a smutku, pochopte sami sebe.

Kolena

Příčina: Nepřizpůsobivost se životu, neohebnost, strach, pýcha a zatvrzelost. Ego vyhrálo boj o nadvládu nad srdcem a láskou a je neústupné a nade vším.  

Řešení: Otevřete se soucitu k druhým, povolte ze svých neustupných postojů a přestaňte slepě bojovat, odpusťte druhým, ale především sobě, pokuste se pochopit druhé, dovolte si přizpůsobit se a plynout životem lehce a klidně. 

Osteoporóza neboli řídnutí kostí

Příčina:  Pocit, že nedostáváme oporu od našich nejbližších, pocit osamocení.

Řešení: Nebojte se stát si za svým, ale pozor na to aby to nebylo slepě za každou cenu.

Artróza

Příčina: Pocity odmítání, odloučení, neopětované lásky, časté kritiky od druhých. Touha po změně životního směru. Chuť vyrazit, dát se do pohybu, učinit nějakou změnu. 

Řešení: Nebojte se té změny, vyražte tam kam vám vaše intuice a srdce velí. Splyňte se změnami, nechte se vést a věřte sobě a vašemu úsudku. 

Revma

Příčina: Svéhlavost, nepoddajnost, nedostatečná pohyblivost a pružnost, chybějící vřelost a těsné normy a svazující omezení.

Řešení: Naučte se reagovat pružně, vyskočte a jdete vřele kupředu. Zbavte se okov nějakých starých, dávno nefunkčních vzorců chování. Žijte svůj život tím, že jej budete utvářet těmi nejlaskavějšími myšlenkami.