Diabetes mellitus

Diabetes mellitus 

Diabetes má dvě podoby a to prvního a druhého typu. V dnešním článku se vám pokusíme stručně a výstižně shrnout základní informace o tomto onemocnění. A přidáme vám jako bonus příběh jedné naší klientky, který si, jako to nejlepší necháme na konec. 

Za “normální” hladinu cukru v krvi je považováno rozmezí 4-6,5 mmol/l. Při zvýšené hladině nad 7 mmol/l je již dotyčný považován za cukrovkáře. 

diabetes-nespokojená-pacientka-s-léčenímDM 1. typu

O cukrovce prvního typu hovoříme tehdy, když slinivka břišní netvoří žádný inzulin. Tudíž je nutné jej do těla dodat uměle. Tímto onemocněním u nás v ČR trpí přibližně 80 000 lidí.

Příčina 

Naprostá absence inzulinu způsobená zánětem, který napadne β-buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Prvotní impuls pro tuto autoimunitní reakci může být “obyčejná” chřipka. Převážná většina tohoto typu cukrovky vzniká již v dětství.

Léčba a nutná opatření

 • Aplikace inzulinu 
 • Diabetická dieta
 • Stálá kontrola na diabetologii
 • Sebekontrola ( neustálé měření glykémie) 

DM 2. typu

Tato forma nemoci, bývá považována za “méně” nebezpečnou jelikož, zde nedochází ke zničení β-buněk, ale následky mohou být stejně závažné jako u “jedničky”. Tímto typem diabetu i nás v čr trpí kolem milionu obyvatel a statistiky stále stoupají. 

Příčina

Rezistence vůči inzulinu, jako následek poruchy inzulinového receptoru nebo samotného přenosu inzulinového signálu do jednotlivých buněk. Na začátku nemoci v krvi bývá koncentrace inzulinu zvýšená. V průběhu onemocnění však postupně dochází i k poruše sekrece inzulinu,  β-buňky pomalu ale jistě ztrácí svoji schopnost reakce syntézy inzulinu na zvýšenou hladinu glukózy.

Rizikové faktory

 • obezita
 • porušená glukózová tolerance
 • arteriální hypertenze
 • věk nad 40 let
 • hyperlipoproteinémie

Naštěstí se dá této formě alespoň trochu předcházet. Vzhledem k tomu, že zde hraje velikou roli dědičnost, by ti, jež mají v rodinné anamnéze predispozici pro DM, měli být ostražití. Nejlepším bojem proti vzniku DM 2 typu je zdravý životní styl, vyhýbat se kouření, pití alkoholu a zbytečné konzumaci cukru. Také je možné užívat doplňky stravy, které hladinu cukru v krvi hlídají a jsou tedy v prevenci nápomocny.

inzulin_aplikace-injekceLéčba

Léková terapie

 • Perorální antidiabetika
 • Inzulin 

Neléková terapie

 • Dieta
 • Bariatrická léčba
 • Fyzická aktivita

Tak a teď se konečně dostáváme k příběhu naší klientky.

Šedesátiletá žena po delším psychicky náročném období začala pociťovat různé zdravotní potíže. Po návštěvě svého obvodního lékaře odešla vyděšená jelikož ji diagnostikoval DM 2. typu, vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu, špatné výsledky jaterních testů a počínající dnu. Byla tedy objednána do diabetologické poradny, na ultrazvuk jater, větší biochemické vyšetření a na zbylé potíže jí byly předepsány léky. 

Během následujících měsíců užívala léky dle ordinace lékařů, její stav se však nezlepšoval, naopak. Také podstoupila chirurgické odstranění žlučníku. Začala si klást nejrůznější otázky, jak je možné, že ji vlastně nikdo nevysvětlil jak by měla správně jíst? Proč se ji nezačalo dělat lépe? Jestli může současně užívat léky od diabetoložky a léky od obvodní lékařky? Bude muset léky užívat již trvale, nebo se časem hladiny srovnají a ona bude jako doposud bez závažnějších problémů? Tyto otázky ji časem přivedli k nám. 

Po vyšetření kapky krve, kde se jí dostaly všechny pro ní tak potřebné informace, začala užívat náš produkt Cukr dolů v kombinaci s produkty bohatými na omega-3 mastné kyseliny. Po cca 3 měsících se její výsledky začaly velice zlepšovat a to až tak, že její lékařky nevěřily vlastním očím. Léky od nich vysadila (včetně perorálních antidiabetik) a užívá pouze naše produkty a jak sama říká:

“Nikdy jsem se necítila lépe, díky poznávání dalších a dalších produktů od pana Simona se mi vrací životní energie do žil a nedám na ně dopustit. Doporučuji upřímně všem, kteří se nechtějí spoléhat pouze na lékaře a mají pocit, že by zodpovědnost za své zdraví měli převzít do svých rukou.” 

Tak co říkáte na náš příběh? Stojí za to pátrat po informacích a hledat nejrůznější řešení? Za nás určitě ano a každý takový příběh nám udělá obrovskou radost.
cukrovka-šťastná-pacientka